wtorek, 22 września 2015

"Droga przez piekło" Fayza D. i Djenane Kareh Tager




Recz dzieje się w Syrii, rządzonej przez despotycznego Baszszara al-Asada, syna syryjskiego dyktatora Hafiza al-Asada, który był u władzy 30 lat i partię BAAS. Panują tam rządy terroru, a ludność jest prześladowana na każdym kroku, więziona i torturowana. W 2011 roku w Syrii rozpoczęło się antyrządowe powstanie, inspirowane udanymi rewolucjami w Tunezji, egipcie oraz wojną domową w Libii. Miasto głównej bohaterki, Fayzy, zostaje zrównane z ziemią przez wojska wierne Al-Asadowi.

Fayza opowiada nam koleje swego życia. Wiedzie w miarę szczęśliwe życie u boku siostry, dużo młodszego brata i rodziców. Rodzice ufają córce, dbają o nią, posyłają do szkoły i wszystko jest w miarę w porządku, do czasu wydarzenia się rodzinnej tragedii. Ojciec Fayzy, jak wielu Syryjczyków trafia bez wyraźnej przyczyny do więzienia, gdzie jest bezpodstawnie przetrzymywany i torturowany. Te straszne przeżycia bardzo go zmieniają. Staje się praktycznie innym człowiekiem. Staje się tyranem, używa przemocy fizycznej i psychicznej. Sprzyja temu charakter rodziny jego pochodzenia, która nie akceptuje jego małżonki i wyznaje tradycyjne wartości islamu.


Choć w Syrii preferowane są małżeństwa aranżowane, rodzice Fayzy pozwalają jej jednak na zaręczyny z mężczyzną, którego kocha z wzajemnością. W momencie wybuchu powstania wstępuje on do ruchu oporu i walczy z reżimem. Z czasem matka bohaterki zaczyna cierpieć na silne bóle głowy i okazuje się, że to nowotwór mózgu. Opieka lekarska jest niezwykle zacofana, brakuje leków i lekarzy. Matka trafia właściwie do umieralni w Damaszku, tam bowiem przenosi się cała rodzina i zamieszkuje u rodziców ojca Fayzy. Po śmierci kobiety w życiu bohaterki zaczyna się dziać jeszcze gorzej. Rodzina ojca znajduje mu nową żonę, ojciec jeszcze gorzej traktuje swoje córki i syna. Zaczyna też namawiać Fayzę na małżeństwo z kuzynem, ponieważ jej narzeczony przebywa na uchodźstwie w sąsiednim Libanie. 


Suma sumarum bohaterka ucieka z domu dziadków, gdzie aktualnie zamieszkuje, do Libanu i wychodzi za mąż za narzeczonego. Jej młodszy brat zaczyna mieć problemy natury emocjonalnej, dlatego też zostaje wysłany do Libanu, gdzie opiekuje się nim starsza siostra i jej nowy mąż.


Książka jest bardzo aktualna, ponieważ do sił rewolucyjnych  w Syrii dołączają islamiści, początkowo w roli sprzymierzeńców. Wykorzystując fakt eskalacji wojny domowej, radykałowie zaczęli przenikać przez granicę. Od tego momentu do Syrii ściągali dżihadyści z całego świata, by walczyć o kalifat na jej ziemiach. W 2013 r. Państwo Islamskie rozciągnęło swoje terytorium między innymi na Syrię. Zaczęły się prześladowania Kurdów i chrześcijan, co z kolei spowodowało masowe migracje uchodźców z Syrii do sąsiedniego Libanu i Europy.





Książka podobała mi się, jest krótka i przystępnie napisana. Bardzo zaciekawiły mnie dzieje historyczne współczesnej Syrii, które dotykają jakże aktualnych problemów światowych związanych z powstaniem Państwa Islamskiego i zbliżającą się do Europy olbrzymią falą uchodźców.




Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...