poniedziałek, 19 października 2015

"Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji" Witold Szabłowski



Turcję często uznaje się za pomost między Azją a Europą. Podstawą relacji z Zachodem jest członkostwo w NATO i współpraca gospodarcza. Natomiast z krajami Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu Turcję łączą więzy religijne. Turcja należy do nielicznych krajów muzułmańskich o charakterze laickim. Islam turecki różni się pod wieloma względami i w przeciwieństwie do innych części świata religia muzułmańska nigdy nie służyła tam jako polityczne narzędzie wyzwalania kraju. Ważną rolę odrywa tureckie doświadczenie rozdziału państwa od religii oraz kontrola radykalnych środowisk islamskich przez armię. mimo świeckiego charakteru państwa, większość Turków jest jednak konserwatywna i religijna, a tym samym nie zgadza się na wyeliminowanie islamu z życia publicznego. Z drugiej strony zdecydowana większość tureckiego społeczeństwa nie wyraża zgody na zastąpienie prawa cywilnego szariatem. 


Rozmowy o przyjęciu do Unii Europejskiej dopiero trwają i właściwie nie posuwają się do przodu. Problemem Turcji w oczach unijnej Europy jest obyczajowość właśnie. Obyczajowość praktykowana na co dzień, a zwłaszcza w rodzinie, a więc i w stosunku do kobiet. Kobieta w kulturze islamu nie stanowi, jak wiadomo, równie pełnowartościowego podmiotu, jak mężczyzna. Kobiecie można w myśl powszechnych tam zasad, narzucać własną, zwłaszcza jeśli jest się (męską rzecz jasna) głową rodziny, swoją jedyną i słuszną wole. Kobieta w tej kulturze ma słuchać i wykonywać polecenia. oczywiście laika Turcja nie propaguje takiego modelu.Miliony Turczynek i turków swoim życiem na co dzień potwierdzają, że stare obyczaje obumierają, zwłaszcza na zachodzie kraju. Ale nie odeszły one wszędzie i na zawsze.

Wraz z nastaniem republiki w Turcji, kobiety stały się obywatelkami. Ale tylko na papierze. Stały się obywatelkami, ale nie jednostkami. Według oficjalnych danych rządu tureckiego zgłaszanych do ONZ w Turcji rocznie dochodzi do około 20-25 przypadków zabójstw honorowych wobec kobiet. W przypadku przemocy domowej skala jest większa, bo mowa tu o około 1000 przypadków rocznie. W Turcji co czwarta kobieta w wieku produkcyjnym nigdy nie poszła do pracy decyzją męża albo musiała z niej zrezygnować na jego życzenie. Co druga zajmuje się wyłącznie domem, 38 procent ma jakiekolwiek zatrudnienie. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan znalazł się pod ostrzałem krytyki po tym, jak przyznał, że kobiety nie mogą równać się z mężczyznami.

Turcja oprócz problemów z islamem, ma również trwający już od wielu lat konflikt z Kurdami, walczącymi o niepodległość.

Mehmet Ali Agca turecki zamachowiec, zabójca dziennikarza, 13 maja 1981 roku na Placu Św. Piotra w Rzymie dokonał nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II. Urodził się i wychował w Turcji. To właśnie jest tytułowy zabójca z miasta moreli. O nim, a także wielu innych ciekawych aspektach tureckiego krajobrazu społecznego traktuje niniejsza książka.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...