poniedziałek, 5 października 2015

"Czerwony Tybet" Robert Stefanicki

Tybet jest jednym z najciekawszych, najbardziej tajemniczych i najtrudniej dostępnych krajów w Azji. Jego historia  jest ściśle związana z jednej strony z historią buddyzmu,barwnego efektu połączenia pochodzącego z Indii z lokalnymi, starożytnymi wierzeniami Bon,  z drugiej zaś z częstymi kontaktami z Chinami. Po upadku Cesarstwa Chińskiego, Tybet do 1950 roku był republiką na czele z tybetańskim rządem.Wkroczenie 35 tysięcy chińskich żołnierzy w 1949 roku do Tybetu było aktem niczym nie uzasadnionej agresji. Chiny zajęły suwerenne państwo gwałcąc podstawowe prawa narodów. Obecnie w Tybecie już od wielu lat panuje bardzo trudna sytuacja społeczno-polityczna. Wiąże się to głównie z prześladowaniem ze strony władz chińskich. Na porządku dziennym są tutaj różnego rodzaju represje oraz działania łamiące podstawowe prawa człowieka. Wszelkie przejawy zachowania wolności i odrębności kulturowej są tłumione i pacyfikowane przez Chiny, które za wszelką cenę starają się ukryć przed światem prawdziwą sytuację w Tybecie. 

Duchowy przywódca Tybetu, Dalajlama przebywa obecnie na emigracji w Indiach i jest wrogiem numer jeden komunistycznej partii chińskiej. Państwa Zachodu właściwie nie reagują jakoś skutecznie w związku z zaanektowaniem Tybetu przez Chiny, ponieważ to drugie państwo jest silnym mocarstwem i niejednokrotnie intratnym partnerem gospodarczym. 
Tybet został podbity pod pozorem uwolnienia chłopów wykorzystywanych przez feudalnych możnowładców. Jednak kraj ten został złupiony przez najeźdźców, a wszelkie dobra wywiezione w głąb Chin. 


Autor książki opisuje swoje spostrzeżenia dotyczące współczesnego Tybetu, zaobserwowane na przełomie 12 lat. Oddaje głos zwykłym ludziom, mieszkańcom tego kraju: duchownym, naukowcom, koczownikom, ludziom prostym i wykształconym. Ciężko jest uzyskać jakiekolwiek informacje z uwagi na wszechobecne kamery i donosicieli oraz funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, którzy przebywają nawet w klasztorach. Opowiada o napływie i osiedlaniu się Chińczyków na terenie Tybetu, osobach walczących o rozgłos uciemiężonego narodu poprzez dokonywanie samospaleń, przymusowym osiedlaniu koczowników, wyborze przez władze chińskie alternatywnego Panczelamy, niszczeniu klasztorów i ograniczaniu liczby zamieszkujących je mnichów, torturach i represjach stosowanych przez najeźdźcę w stosunku do Tybetańczyków.

Książka nie należy do łatwych, jest jednak wszechstronnym, bardzo ciekawym reportażem. Mnie przeniosła do trudno dostępnego Tybetu niezwykle realnie. Razem z autorem jeździłam po tybetańskich wsiach i miasteczkach, zwiedzałam słynne miejsca kultu i wysłuchiwałam żywej opowieści o tym uciemiężonym kraju, solidaryzując się z jego mieszkańcami.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...